Дисципліни, методичне забезпечення
З 1982 року значно посилився вплив на науку, освіту, виробництво науково-технічної революції у галузі обчислювальної техніки. Поступово почали впроваджуватися системи автоматичного проектування, комп’ютерної алгебри, статистичного аналізу тощо. Все це значно спростило виконання однотипної, рутинної роботи інженера, науковця, студента, значно збільшило продуктивність їх праці. Разом з цим вивчення загальноінженерних дисциплін поступово ставало більш інтенсивним – значний обсяг інформації засвоювався за менший проміжок часу. Це призвело до поступового скорочення чисельності викладачів на загальноїнженерних кафедрах і як наслідок – злиття цих кафедр.
Подальша інтенсифікація навчального процесу почалася у 2000 роках і пов’язана із появою Інтернету, широким впровадженням персональних комп’ютерів, різноманітних гаджетів, що надають доступ до інформації. У студентів відпала потреба відвідувати (фізично) бібліотеки, зали для проектування чи виконання дипломних і курсових робіт тощо. Все це призвело до подальшого зменшення як кількості загальноінженерних кафедр, так і кількості їх штатних працівників.
Інтенсифікація вивчення загальноінженерних дисциплін поставило перед кафедрою деталей машин та прикладної механіки нові задачі. З одного боку це – докорінна зміна навчального процесу, пов’язана з впровадження нових методів навчання, комп’ютерних технологій, з іншого боку – це відповідний розвиток матеріально-технічної бази кафедри.
Кафедра ДМ та ПМ не є випускаючою, але активно приймає участь у розробці і акредитації освітніх, освітньо-наукових програм. Д.т.н., проф. Філімоніхін Г.Б. є гарантом освітньо-наукової програми «Галузеве машинобудування» за спеціальністю 133 третього рівня вищої освіти. К.т.н., доц. Олійніченко Л.С. є експертом-викладачем, а аспіранти Остапчук Ю.О. і Сокальська Ю.О. – експертами-студентами Національної агенції з забезпечення якості вищої освіти і мають значний досвід з акредитації освітніх програм у галузі знань 13 – «Механічна інженерія». Матеріально-технічна база кафедри використовується для реалізації (і під час акредитації) освітніх і освітньо-наукових програм за галузями знань технічних наук.
Сьогодні на кафедрі викладаються дисципліни: “Теоретична механіка”, “Інженерна механіка”, “Основи механіки машин і механізмів”, “Прикладна механіка”, “Технічна механіка”, “Механіка матеріалів і конструкцій”, “Опір матеріалів”, “Теорія механізмів та машин”, “Деталі машин” – для всіх технічних спеціальностей, “Динаміка і міцність машин” – для здобувачів третього рівня вищої освіти за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування», а також спеціальні курси з теоретичної механіки та опору матеріалів – для окремих спеціальностей.
Кафедрою видані 18 навчальних посібників (7 – з грифом МОН України), 110 методичних вказівок. Створена серія навчальних посібників з грифом МОН України, в яких розроблена методика використання ПЕОМ при виконанні розрахункових завдань та курсових проектів з дисциплін кафедри. Два з них внесені в державний каталог 2003 року “Освітні інновації у вищих навчальних закладах України”, і рекомендовані до застосування у навчальному процесі вченою радою НМЦ ВО МОН України:
- Г.Б. Філімоніхін, О.Б. Чайковський. Опір матеріалів. Розв’язання задач з допомогою ПЕОМ. Навчальний посібник. – Кіровоград: ПП “КОД”, 2002. –207 с.: іл.;
- Ф.Й. Златопольський, Г.Б. Філімоніхін, В.В. Коваленко, О.Б. Чайковський. Розрахунок важільних і кулачкових механізмів за допомогою ПЕОМ. Навчальний посібник. – 2-е вид., пер. і доп. – Кіровоград: ПП “КОД”, 2003. –149 с.: іл.
Викладачами кафедри розроблені дистанційні інтерактивні курси по всім дисциплінам кафедри. Д.т.н., проф. є керівником навчально-методичної лабораторії дистанційного навчання, модератором сайту дистанційної освіти ЦНТУ, ініціатором впровадження в навчальний процес ЦНТУ технологій дистанційної освіти.
На кафедрі постійно діють студентські науково-дослідні секції, члени яких беруть активну участь у Всеукраїнських олімпіадах, де неодноразово виборювали призові місця.
На сьогодні всі навчальні аудиторії кафедри обладнані мультимедійними екранами і проекторами.
Кафедрою створена науково-дослідна і навчальна лабораторія з динаміки і міцності машин, споруд і будівель. Лабораторія у своєму складі має комп’ютерний клас і мінімайстерню. Комп’ютерна має мультимедійну дошку, ноутбук, 9 сучасних комп’ютерів, 2 БФП, 2 3D-принтера.
Мінімайстерня має: вимірювальні прилади (тахометри, анемометри, диференціальні манометри, акселерометри, шумоміри, віброметри, цифрові осцилографи, балансувальні прилади тощо), що задовольняють концепції віртуальних приладів; верстати і інструменти; зварювальне обладнання, паяльну станцію; мікроконтролери Arduino, STM-32, NI тощо; фазові перетворювачі тощо.